Galeria fotografii

Jak robić ostre zdjęcia krajobrazowe

galeriafotografii 23.04.2021

Wszystkim nam na tym zależy, prawda? Ostrość. Jako fotograf krajobrazu, z nielicznymi wyjątkami, robienie ostrych zdjęć będzie ważną częścią twojej pracy. Dlatego poświęciłeś tyle czasu na poznawanie technicznej strony fotografii — i tyle pieniędzy na zakup wysokiej jakości sprzętu fotograficznego. Ten artykuł obejmuje wszystko, co ma znaczenie, jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia krajobrazowe miały jak najwięcej ostrości i szczegółów, w tym najważniejsze wskazówki 15, o których należy pamiętać.

1. nie idź w dół ostrości

Ostrość to jedna z najważniejszych wartości. Chcesz poznać internetowe debaty? Pewnie nie. Jako fotografowie krajobrazu, nasza zbiorowa odpowiedź powinna być prawdopodobnie nie. Zamiast tego poświęć więcej swojej energii na kreatywną stronę rzeczy. Ćwicz światło i kompozycję i myśl o ostrości jako o niczym innym, jak o innym kreatywnym narzędziu dopasowanym do twojej wizji.

Czy to ważne? Tak. Ostrość jest kolejnym kreatywnym narzędziem do uchwycenia twojej wizji, a to absolutnie ma znaczenie w fotografii krajobrazowej. Ale dążenie do maksymalnej ostrości nie powinno odbywać się kosztem innych elementów fotografii, a jest punkt, w którym ostrość nie jest tym, co zatrzymuje zdjęcie.

Mając to na uwadze, wskazówki zawarte w tym artykule to nie wszystkie rzeczy, które musisz zrobić dla każdego zdjęcia. Możesz robić ostre zdjęcia, nie znając wszystkich tych informacji, i możesz nie wykonywać niektórych bardziej czasochłonnych technik poniżej, jeśli odbierze to inne aspekty twojej fotografii. Mimo to postanowiłem podzielić się większą liczbą porad, a nie mniejszą, abyś mógł wybrać, jak daleko chcesz się posunąć. Poniższe elementy zaczynają się od obowiązkowych wskazówek, a kończą na rzeczach, które mają mniejszy efekt.

2. Unikaj Tanich Filtrów

Jednym z najbardziej podstawowych błędów, jakie popełniają fotografowie, jest umieszczenie taniego, przezroczystego filtra (zwanego również filtrem UV lub haze) z przodu obiektywu w celu ochrony.

Powiem, że są przypadki, w których filtr UV pomoże — powiedzmy, że robisz zdjęcia, gdzie wszędzie wieje piasek i kurz — ale tanie zawsze robią więcej szkody niż pożytku. Nigdy nie ma powodu, aby używać niedrogiego filtra UV na obiektywie, nigdy, ponieważ spowoduje to znaczną szkodę dla jakości zdjęć.

Na początku myślałem, że to wynik mojego obiektywu (obiektyw 18-55mm kit) o słabej optyce. W rzeczywistości jednak soczewki kit są zaskakująco ostre, jeśli używasz ich prawidłowo. Zamiast tego prawdziwym powodem tego rozmycia jest tani filtr.

Co gorsza, jeśli cały czas zostawiasz przezroczysty filtr na obiektywie i nigdy go nie czyścisz. Widziałem tak wielu fotografów fotografujących z brudnym, zakurzonym filtrem z przodu obiektywu. Czasami powiedzą mi, że ich obiektyw nie jest ostry i zapytają, czy mam zalecenia dotyczące nowego-w tym momencie moja rekomendacja to po prostu zdjęcie filtra i zobaczenie, ile ostrości zyskają.

Aby twój obiektyw osiągnął swój potencjał, używaj tylko wysokiej jakości filtrów UV lub w ogóle go nie używaj. Nie wierz Amazon opinie, które mówią $ 10 Filtr utrzymuje jakość obrazu; to nie. jeśli absolutnie trzeba kupić filtr ochronny, będziesz żałować zakupu niczego oprócz jednej z wersji wyższej klasy.

Osobiście nie używam przezroczystych filtrów, z wyjątkiem warunków, które wymagają również maski na twarz. W miarę możliwości preferuję okapy do obiektywów (Czytaj więcej tutaj o tym, dlaczego warto ich używać), lub coś w rodzaju filtra polaryzacyjnego, który mam już na obiektywie.

3. Użyj Statywu

Nieważne, gdzie pójdziesz, weź ze sobą statyw. To takie proste. Dla fotografa krajobrazu statywy mają drugie miejsce po obiektywach. Poprawiają ostrość każdego zdjęcia.

Statywy są ciężkie i drogie. Nie są zabawne w użyciu. Ale jeśli chcesz najostrzejszych możliwych zdjęć, powinieneś je nosić ze sobą.

Dlaczego statywy są tak ważne? Po prostu minimalizują drgania aparatu. Dzięki statywowi możesz korzystać z długich czasów migawki bez drgań od trzymania aparatu za rękę. Bez względu na to, jak stabilny jesteś, nie można robić ostrych zdjęć przy długich prędkościach migawki bez wsparcia aparatu.

Więc, który statyw powinieneś kupić? To zależy od budżetu bardziej niż cokolwiek innego. Pod względem wysokiej klasy, dobry statyw z włókna węglowego jest wart swojej ceny, ale jest poza zasięgiem wielu fotografów. Dobrą wiadomością jest to, że nawet statyw za 10 dolarów ze sklepu dollar store jest nieskończenie lepszy niż nic, a jest mnóstwo dobrych statywów(zobacz Jak wybrać i kupić Statyw). Jeśli próbujesz robić ostre zdjęcia krajobrazowe, Solidny statyw to krok pierwszy.

Tagi: