Galeria fotografii

5 porad dotyczących fotografowania Oceanu

galeriafotografii 23.04.2021

Z cieplejszą pogodą na horyzoncie (przynajmniej dla tych z nas na półkuli północnej), to świetny czas, aby zacząć myśleć o tym, jak sfotografować ocean. Ocean to mój ulubiony temat krajobrazowy, ale każdy, kto zabrał aparat na plażę, wie, że uchwycenie morza może być trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Dzisiaj przyjrzymy się 15 porad dotyczących fotografowania Oceanu, abyś mógł wrócić do domu z następnej przygody na plaży z niesamowitymi zdjęciami.

Ochrona sprzętu na Oceanie


Zanim jeszcze zaczniesz robić zdjęcia seascape, ważne jest, aby pomyśleć o tym, jak zamierzasz chronić swój aparat. Piasek, słona woda i wiatr to brutalne połączenie, które z łatwością może uszkodzić twój cenny sprzęt. Planowanie z wyprzedzeniem może przejść długą drogę w kierunku ochrony aparatu. Używaj uszczelnionego na warunki pogodowe sprzętu, gdy tylko możesz, lub użyj osłony przeciwdeszczowej, aby chronić przed mgłą i wodą. Upewnij się, że twoja torba na aparat jest wodoodporna i trzymaj ją zapinaną na zamek, gdy nie pobierasz z niej aktywnie rzeczy.

1. Trzymaj aparat suchy


Ocean nigdy nie jest przewidywalny. Nawet jeśli uważasz, że jesteś wystarczająco daleko od wody, aby pozostać suchym, fala może przyjść i zalać Ciebie i twój aparat, więc planuj z wyprzedzeniem. Fotografowałem wzdłuż wybrzeża pewnego ranka, a po spędzeniu około 45 minut w tym samym (suchym!) miejscu fotografując wschód słońca, przypadkowa fala pojawiła się znikąd i zalała mnie i mój aparat od stóp do głów! Na szczęście wszystko było uszczelnione przez pogodę, więc szkody ograniczały się do noszenia mokrych ubrań na śniadanie tego ranka, ale mogło być gorzej.

2. Chroń aparat przed piaskiem


Jeśli woda nie jest wystarczająco niebezpieczna, fotografowanie w pobliżu oceanu często wprowadza również piasek. Piasek może z łatwością wyrządzić tyle samo lub więcej szkód niż woda. Nawet jedno lub dwa ziarna piasku mogą uszkodzić czujnik aparatu lub mechanizm migawki. Planuj z wyprzedzeniem i rozważ użycie obiektywu zoom (najlepiej wewnętrznego zoomu), aby pokryć żądane ogniskowe bez zmiany obiektywów. Jeśli konieczna jest wymiana soczewek, przed zdjęciem soczewki należy odkurzyć cały piasek z zewnętrznej części sprzętu i wymienić soczewki tylko w osłoniętym miejscu.

3. Wyczyść wszystko pod koniec dnia


Po całym dniu fotografowania na plaży, konieczne jest, aby usunąć cały piasek z sprzętu. Możesz użyć czystej szmaty i dmuchawy rakietowej, aby usunąć piasek przed zdjęciem obiektywu z aparatu. Upewnij się, że w torbie na aparat nie ma piasku, a jeśli statyw siedzi w piasku i słonej wodzie, będziesz chciał go rozebrać, spłukać świeżą wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Wskazówki dotyczące oświetlenia dla fotografii oceanicznej

Dla większości Ameryk słońce wschodzi nad Oceanem Atlantyckim i zachodzi nad Pacyfikiem. Istnieją jednak wyjątki: na przykład Wybrzeże Zatoki Florydzkiej, a także wyspy, które pozwalają fotografować z różnych kierunków. I podczas gdy większość ludzi myśli o fotografii oceanicznej w kategoriach wschodu i zachodu, istnieją lokalizacje, najczęściej spotykane na wyspach, które dają fantastyczny widok na wodę, stojąc na północ lub południe. Bez względu na to, w którym kierunku jesteś zwrócony, są dobre obrazy, o ile wiesz, jak mange światło, które jest przed obiektywem. Poniższe wskazówki powinny pomóc.

4. Fotografowanie wcześnie i późno


Niezależnie od tego, który ocean fotografujesz i w którym kierunku jesteś zwrócony, jedna rzecz, którą znajdziesz wspólną, to bardzo ostre światło w środku dnia. W większości miejsc piaszczyste plaże lub kamieniste wybrzeża nie są znane z tego, że zapewniają schronienie przed ostrym słońcem. Gdy słońce znajduje się bezpośrednio nad wodą, odbija się od wody, pozostawiając specular highlights, twarde cienie i warunki, które nie są dobre do fotografowania. Istnieje kilka wyjątków, ale w większości przypadków Fotografia oceaniczna najlepiej wykonywać na godzinę lub dwie otaczające wschód słońca rano i godzinę lub dwie otaczające Zachód słońca Wieczorem. Podczas gdy wschód słońca na wschodzie i zachód słońca nad Zachodem stoi woda daje tradycyjne słońce blaknięcie nad horyzont obrazu, nie zaniedbuj fotografować, gdy słońce jest na plecach, jak również. Dobrą wiadomością dla tych z nas, którzy próbują uchwycić kilka zdjęć oceanu podczas wakacji, jest to, że możesz łatwo wymknąć się na zdjęcia dwa razy dziennie i spędzić najlepsze godziny wylegiwania się na plaży, nie martwiąc się o obrazy, których brakuje!

5. Czekać na złą pogodę


Podczas gdy większość ludzi idzie na plażę w nadziei na jasne, słoneczne, bezchmurne niebo, sporadyczny deszcz lub burza mogą stworzyć wspaniałe warunki oświetleniowe dla fotografii. Zamiast pakować sprzęt fotograficzny na pierwsze oznaki złej pogody, przygotuj kamerę, ponieważ światło bezpośrednio po burzy może być jednymi z najlepszych. Jest to również jeden z niewielu razy, że fotografowanie oceanu w środku dnia nadal działa. Chmury z burzy łagodzą światło, a często dostajesz promienie słoneczne, a nawet tęcze, gdy światło zaczyna wyłaniać się z chmur po burzy. Możesz również sfotografować rosnące chmury, gdy Burza zaczyna toczyć się za oceanem, ale ze względów bezpieczeństwa powinno być oczywiste, że chcesz być poza plażą podczas samej burzy.

Tagi: